Konsultacje społeczne w gminie Rytwiany

W dniach 19-20 października odbyły się konsultacje społeczne w Gminie Rytwiany. Przedstawiciele CONTINO oraz Green Power Development spotkali się z mieszkańcami miejscowości Tuklęcz (19 października) oraz Święcicy (20 października).

Konsultacje poświęcone były planom budowy farmy wiatrowej przez spółkę CONTINO Gamma. Ze strony gminy wzięła w nich udział sekretarz gminy Rytwiany Marianna Stryszowska oraz radni Irena Pogorzelska i Stanisław Głowacki. Prezentację prowadzili Grzegorz Műck, Adam Królikowski i Klaudia Lorenowicz z Green Power Development, Roman Karbowy z CONTINO Gamma, a także Tomasz Koprowiak – wieloletni burmistrz Kisielic w województwie warmińsko-mazurskim, na terenie której znajduje się 52 instalacji wiatrowych.

Podczas konsultacji zaprezentowano projekt farmy wiatrowej oraz pokazano wszystkie aspekty wynikające z jej obecności na terenie gminy, skupiając się m.in. na odziaływaniu instalacji na środowisko. Mieszkańcy uzyskali odpowiedź na szereg pytań, w szczególności w kontekście doniesień medialnych o projektach, w których inwestorzy niezgodnie ze sztuką, zastosowali urządzenia z demobilu. Zapewniono przy tym, że CONTINO planuje użyć najnowocześniejszych maszyn, gwarantujących zarówno wysoką efektywność energetyczną, jak i minimalny wpływ na sąsiedztwo (m.in. bardzo niski poziom generowanych dźwięków). Zwrócono także uwagę, że gmina powinna zadbać o odpowiednie zapisy w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, które odnoszą się m.in. do rodzaju maszyn.

Ponadto Pan Tomasz Koprowiak przedstawił swoje doświadczenia z budowaniem, a następnie mieszkaniem w sąsiedztwie farmy wiatrowej, składającej się z 52 sztuk instalacji. Obydwa spotkania były rzeczowe a dyskusja pozwalała na rozwianie wielu wątpliwości mieszkańców.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

Licznik

Od początku Twoich odwiedzin na naszej stronie () farma wiatrowa o mocy 45MW – 15 szt, wyprodukowała powyższą ilość energii elektrycznej.

Gospodarstwo domowe w Polsce zużywa średnio 2000-3000kWh rocznie.

Projekty

Rok Nazwa Turbiny
2004 Projekt Roye 17
2012 Projekt Kujawsko-Pomorskie I do 3
1999 Projekt Vorbein 7
Więcej

Obejrzyj

Jak wygląda świat ze szczytu turb...

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu "Ok...

Więcej

Contino Wind Group na Kongresie Ene...

Contino Wind Group było obecne podczas Kongr...

Więcej

Relacja z Kongresu Energii Odnawial...

Contino Wind Group było obecne podczas Kongr...

Więcej

Tagi