Ważne informacje dla osób podpisujących umowy dzierżawy pod budowę elektrowni wiatrowej!

Przedstawiamy najczęściej zadawane pytania i odpowiedzi wyjaśniające najważniejsze wątpliwości.

 1. Po co podpisuje się umowę dzierżawy pod budowę elektrowni?

Dzierżawa jest umową cywilną pomiędzy właścicielem a inwestorem, na podstawie której inwestor uzyskuje możliwość wybudowania elektrowni wiatrowej na gruncie właściciela oraz wytwarzania energii elektrycznej za pomocą siły wiatru.

 1. Po co mi umowa dzierżawy?

Podpisanie umowy dzierżawy to decyzja na wiele lat. Gwarantuje ona stały przychód na rzecz właściciela i jego następców prawnych przez prawie 40 lat, z możliwością kontynuowania produkcji rolnej. Firma Contino stosuje jednakowe uczciwe zasady rozliczeń z właścicielami. Od Ciebie zależy, czy przyjmiesz naszą propozycję.

 1. Jak długo będę związany umową dzierżawy?

Umowa obowiązuje pod warunkiem wybudowania i uruchomienia elektrowni wiatrowej. Licząc od tego momentu, umowa jest zawarta na 29 lat z opcją przedłużenia na następne 11 lat.

 1.  Co stanie się z umową dzierżawy, jeśli nie będzie pozwolenia na budowę elektrowni?

Jeśli w ciągu 7 lat od podpisania umowy Inwestor nie złoży wniosku o pozwolenie na budowę, albo gdy w ciągu 9 lat nie zostanie rozpoczęta budowa elektrowni umowa dzierżawy może zostać przez Ciebie rozwiązana. 

 1. Co zrobię, jeśli inwestor nie będzie mi płacić?

W umowie jest postanowienie, mówiące że w takiej skrajnej sytuacji masz prawo rozwiązać umowę. Możesz też żądać usunięcia maszyn z Twojego gruntu. Z całą pewnością taka sytuacja nie będzie miała miejsca w przypadku podpisania umowy z Contino! Jesteśmy uczciwym i odpowiedzialnym inwestorem o stabilnej sytuacji finansowej.

 1. Co wybudują na mojej działce?

Na Twojej działce może pojawić się jedna albo więcej maszyn, w zależności od planu rozmieszczenia urządzeń, o którym odpowiednio wcześniej zostaniesz poinformowany. Wysokość turbiny to około 150 metrów, rozpiętość skrzydeł jej wirnika to około 130 metrów, a moc to maksymalnie 3 MW. W miarę postępu technologii parametry te mogą się zmienić. Z całą pewnością będą to urządzenia nowe, w których producenci stosują wszystkie nowinki techniczne, np. specjalny kształt skrzydeł, systemy przeciwoblodzeniowe itp.  Co istotne – turbina wraz z placem montażowym zajmie tylko niewielką część pola. Na pozostałej części swojej nieruchomości będziesz mógł dalej bez przeszkód prowadzić produkcję rolną (Więcej szczegółów - patrz pyt. 8).

 1. Czy ja sam będę mógł cokolwiek wybudować na swojej nieruchomości?

Tak, jednak istnieją ograniczenia wynikające z przepisów prawa, które nie pozwalają na lokalizację budowli, które mogą wpłynąć na samo użytkowanie elektrowni wiatrowej lub być przeznaczone na stały pobyt ludzi,. Dodatkowo, plan miejscowy może ustalać inne dodatkowe obostrzenia.. Przypadek ten nie dotyczy rozbudowy własnego siedliska oraz budynków rolniczych i magazynowych do 8 metrów wysokości.  Zatem w większości przypadków ograniczenia te nie mają żadnego wpływu na ewentualne plany budowy na Twojej nieruchomości.

 1. Czy na polu, na którym stanie wiatrak będę mógł dalej prowadzić produkcję rolną? W jakiej odległości od maszyny?

Tak, prawo dopuszcza prowadzenie produkcji rolnej nawet pod skrzydłami urządzenia. Na lokalizację jednej maszyny wraz z drogami potrzeba ok. 4000m2. Razem z nadwieszeniem skrzydeł obszar ten wynosi ok. 13.000m2 lecz obszar ten może się zwiększyć gdy zastosuje się model wiatraka o większej rozpiętości skrzyedł Produkcja rolna może być prowadzona bez przeszkód poza obszarem ok. 4000m2.

 1. Czy mogę utracić prawo własności go gruntu?

Nie, jest to absolutnie niemożliwe! Inwestor nie odbierze Ci własności gruntu. Inwestor nie może też zasiedzieć własności gruntu wbrew woli właściciela.

 1. Czy umowa przejdzie na moje dzieci?

Tak, umowa przechodzi na następców prawnych w drodze dziedziczenia. Możesz też grunt darować rodzinie albo sprzedać. Umowa przejdzie w takim wypadku na następnego właściciela gruntu i to on zamiast Ciebie będzie otrzymywał czynsz. Pamiętaj, że o każdym takim przypadku  masz  obowiązek poinformować Contino.

 1. Co to jest pierwokup?

W umowie widnieje zapis, który ustanawia na rzecz inwestora prawo pierwokupu, co oznacza, że jeśli sprzedajesz grunt, inwestor może odkupić od Ciebie działkę po cenie ustalonej przez Ciebie z kupującym.

 1. Czy mogę sprzedać grunt?

Tak, możesz sprzedać grunt. Pamiętaj o prawie pierwokupu. Pamiętaj o przekazaniu Contino informacji, że masz zamiar sprzedać grunt.

 1. Ile zarobię na tej dzierżawie?

To zależy od liczby maszyn, które zostaną posadowione na Twoim gruncie. Kwota bazowa do obliczenia rocznego czynszu jest ustalana indywidualnie i negocjowana z pracownikiem Contino. 75% tej kwoty przypada na 4000m2, to jest fundament wraz z samym urządzeniem, drogi i place montażowe, a 25 % z tej kwoty przypada na skrzydła maszyny.  Pamiętaj, jeśli Twoja nieruchomość jest niewielka, maszyna może nie zmieścić się tylko na Twojej działce. Powyższe kwoty zostaną rozdzielone proporcjonalnie pomiędzy Ciebie i Twoich sąsiadów.

Decyzja należy do Ciebie.

 1. Jak często będę otrzymywał czynsz ?

Czynsz będzie płatny raz do roku, do końca kwietnia, za rok poprzedni.

 1. Kto zapłaci podatek od nieruchomości?

Lokalizacja elektrowni spowoduje wzrost podatku od nieruchomości. Pokrywa go Inwestor za Ciebie.

 1. Czy będę podlegać VAT? 

Tak, dzierżawa stanowi świadczenie usług i podlega VAT, według stawki 23 %.

W roku 2013 i następnych, możesz korzystać jednak ze zwolnienia od VAT, jeśli wartość sprzedaży opodatkowanej u Ciebie nie przekroczyła łącznie w 2011 r. kwoty 150.000,00 zł. W razie rezygnacji/utraty prawa do zwolnienia, przekaż nam informacje, a czynsz będzie powiększony o VAT. Zatem niezależnie od Twoich dochodów, koszt VATu nie będzie Cię obciążać.

 1. Czy muszę zgłosić dzierżawę do Urzędu Skarbowego?

Tak, czynsz który będzie otrzymywać od Inwestora jest Twoim przychodem. Musisz go uwzględnić w rozliczeniu Twoich przychodów.

 1. Kto mi pomoże rozliczyć te wszystkie podatki?

Rozliczenia podatkowe elektrowni wiatrowej, która powstanie w Twojej miejscowości będzie prowadzić nasza księgowość. Chcemy ułatwić właścicielom rozliczenie z urzędem skarbowym. Jeśli chcesz, możesz skorzystać z naszego biura rachunkowego.

 1. Kto zdemontuje te wiatraki i kable z mojego pola?

Po zakończeniu dzierżawy będziemy demontować te urządzenia, które utrudniają produkcję rolną. Fundament zostanie zniwelowany, a ziemia zostanie zrekultywowana do głębokości ok. ponad metra. Kable mogą dalej funkcjonować i pozostać w ziemi. Nieczynne kable pozostaną w ziemi tylko wtedy, jeśli nie będą utrudniały rolniczej eksploatacji gruntu.

 1. Co będzie wpisane do księgi wieczystej?

W księdze wieczystej zostanie ujawniony fakt zawarcia umowy dzierżawy i prawo pierwokupu na rzecz Contino, ewentualnie dokonany podział nieruchomości. Bez Twojej woli, nikt nie zostanie wpisany jako właściciel.

 1. Czy Inwestor zajmie mi hipotekę?

Nie ma takiej możliwości. Nasza umowa dzierżawy nie przewiduje obciążenia Twojego gruntu hipoteką, a Contino nie zamierza zajmować Ci hipoteki. Jeśli będziesz chciał sam obciążyć swój grunt hipoteką w innym celu, możesz to zrobić w dowolnym momencie. Zawarta z Contino umowa dzierżawy temu nie przeszkadza. 

 1. Kto posprząta po budowie?

Obowiązek naprawienia ewentualnych szkód i rekultywacji gruntu po przeprowadzeniu prac budowlanych należy do Contino.

 1. Czy dostanę pieniądze za utracone plony?

Tak, za plony utracone wskutek prowadzenia prac budowlanych, remontowych i podobnych zawsze należy się odszkodowanie. W razie wątpliwości, uprawniony rzeczoznawca sporządzi operat.

 1. Co się stanie, jeśli stracę subwencje?

Jeśli wskutek prowadzenia robót budowlanych przez Contino, będziesz zmuszony do zwrotu otrzymanej subwencji w ramach programu Wspólnej Polityki Rolnej Unii Europejskiej, wówczas Contino zrekompensuje Ci kwotę, którą musisz zwrócić.

 

Powyżej przedstawiliśmy najczęściej pojawiające się pytania wraz z odpowiedziami. Gdybyś miał jeszcze inne wątpliwości, zachęcamy do kontaktu z naszym działem prawnym. Chętnie udzielimy odpowiedzi i pomożemy zrozumieć zawiłości prawniczego języka.

Licznik

Od początku Twoich odwiedzin na naszej stronie () farma wiatrowa o mocy 21MW – 7 szt, wyprodukowała powyższą ilość energii elektrycznej.

Gospodarstwo domowe w Polsce zużywa średnio 2000-3000kWh rocznie.

Projekty

Rok Nazwa Turbiny
2004 Projekt Roye 17
2012 Projekt Kujawsko-Pomorskie I do 3
1999 Projekt Vorbein 7
Więcej

Obejrzyj

Jak wygląda świat ze szczytu turb...

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia filmu "Ok...

Więcej

Contino Wind Group na Kongresie Ene...

Contino Wind Group było obecne podczas Kongr...

Więcej

Relacja z Kongresu Energii Odnawial...

Contino Wind Group było obecne podczas Kongr...

Więcej

Tagi